Úvodní stránka > Lektoři > Lektor -Ing. Marie Kostruhová

Ing. Marie Kostruhová

Zákon o obcích

Územním samosprávným celkům se věnuje více jak 20 let, a to jak v oblasti samostatné působnosti, tak i přenesené působnosti.

Na Ministerstvu vnitra vede odbor veřejné správy dozoru a kontroly a je zodpovědná za koordinační, metodickou, kontrolní a dozorovou činnost v oblasti samostatné působnosti pro všechny územně samosprávné celky. Mimo jiné se podílí na zpracování metodických materiálů pro obce a kraje, věnuje se přednáškové činnosti pro starosty a členy zastupitelstev.

Zpracovává koncepční a legislativní materiály týkající se postavení a působnosti územně samosprávných celků. Koordinuje a řídí vydávání právních výkladů a stanovisek vyplývajících ze zákonů o ÚSC, která reagují na problémové oblasti v aplikační činnosti. Při své činnosti spolupracuje se zástupci krajských úřadů, ústředních správních úřadů, a dalšími institucemi.

Lektorka se dále zabývá těmito tématy:

• Kontrolní řád
  • Aplikace zákona o kontrole
  • Působnost orgánů obcí

Přehled školení, kterými Vás provede: Ing. Marie Kostruhová

Zákon o obcích v platném zněníAK/PV-626/2018 - AK/VE-362/2018

Seminář je zaměřen na interpretaci vybraných ustanovení zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů a na aktuální judikaturu.

• Obec v pozici veřejnoprávní korporace a s tím související práva a povinnosti
  • Postavení a působnost orgánů obce (zejména zastupitelstvo, rada, starosta, tajemník a orgány zastupitelstva a rady)
  • Nakládání s majetkem se zaměřením na záměr a náležitosti rozhodnutí, judikatura
  • Práva občanů obce a dalších subjektů z hlediska zákona o obcích
  • Práva/povinnosti člena zastupitelstva
  • Dozor a kontrola výkonu samostatné působnosti
  • Novela zákona o obcích - zákon č. 106/2016 Sb.
  • Diskuse